Cékla

Gyógyító szuper zöldség

Érdekesség

A céklával kapcsolatosan érdemes rögtön néhány történelmi tényt megemlíteni. A legrégebbi céklamaradványok az egyiptomi Théba piramisaiból kerültek elő, a III. Saqqara-dinasztia temetkezési helyéről. Szintén a zöldség egy-egy darabját találták meg a mai Hollandia területén található Aartswoud neolit lelőhelyén. Mezopotámiában, az ókori Görögországban is leírták, majd később a rómaiak és a zsidók is említik. 

Miben van? Flavon Max, Flavon Max+, Flavon Kids, Flavon Joy

Gyógyító szuperzöldség: a Cékla

Ez a méltatlanul elfeledett zöldség nemcsak a rák megelőzésében segíthet, hanem a magas vérnyomásra, illetve az állóképességre is kedvezően hat.

A monda szerint Nagy Károly annyira bízott a cékla gyógyító erejében, hogy rendeletben tette közzé kötelező termesztését. E rendelet már rég hatályát vesztette, de nem lenne ildomos megfeledkezni a gyógynövénynek is méltán elfogadható cékláról.

Mire ajánlott?

A cékla nagy mennyiségben tartalmaz jó vízkötő képességű pektint. Kiváló vérképző, és jól szabályozza a máj anyagcsere folyamatait. Vizsgálatok szerint megakadályozza a daganatos sejtek szaporodását is. 

Számos vizsgálat bebizonyította, hogy a céklalé segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért bizonyos helyeken kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység esetén. A cékla, A, B1, B2 és C- vitamint tartalmaz, ásványi anyagok közül pedig folsavat, foszfort, ként, nátriumot, káliumot, és magnéziumot. Jelentős szerepe van a méregtelenítésben, rendszeres fogyasztásával közérzetünk javulhat. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást jelenthet a szervezetnek, és várandós anyák is bátran fogyaszthatják.

Értéke a színe

Vörös színét legnagyobbrészt a betalainoknak köszönheti, melyek közül a legfontosabbak a betanin, az izobetanin, a probetanin és a neobetanin. A betanin előnyösen befolyásolja a sejtszinten zajló oxidációs folyamatokat, ennek köszönhetően aktiválja a sejtmegújulást, valamint javítja a sejtfunkciókat. Szintén érdemes megemlíteni az indikaxantint és a vulgaxantinokat, amelyek a megfigyelések szerint hatékony védelmet nyújthatnak a thalassemia (a vörösvértestek szétesésével járó vérszegénység) ellen.

A cékla színanyagai a sejtekben lévő ún. vakuólumokban találhatóak. Ezek fala igen sérülékeny, emiatt figyelhetjük meg a cékla darabolásakor a vörös színű folyadék megjelenését. Ez károsodhat napfény, levegő vagy magas hőmérséklet hatására is. Éppen emiatt érdemes a céklát saját héjában megfőzni, mert ekkor sokkal több hatóanyag megmarad benne. 

Amit még tudni érdemes a cékláról

A nitrátokról eddig csak mint adalékanyagokról hallhattunk, egy korábbi kutatás során fény derült a vérnyomáscsökkentő hatásukra is.

 A szervezetbe kerülő nitrátokat ugyanis testünk nitrogén-oxiddá alakítja, mely érlazító és -tágító hatással rendelkezik

Az Egészségügyi Világszervezet által végzett kísérlet korábban már rámutatott a céklából kinyert nitrátok szervezetre gyakorolt előnyös tulajdonságaira, brit kutatók pedig 2010-ben vizsgálták a zöldség hatásait, az eredmény pedig mindenkit meglepett. 

Egy pohár céklalé  drámai módon csökkentette a vérnyomást, ráadásul minél magasabb volt az illető vérnyomása, annál látványosabb volt az eredmény. 

A brit Exeter Egyetemen is végeztek kutatásokat a nitrátok szervezetre gyakorolt hatásairól. Megállapították, hogy a cékla nemcsak vérnyomáscsökkentő, hanem állóképesség-javító tulajdonságokkal is rendelkezik. A 2012-es londoni paralimpián induló David Weir például nagyon is tisztában volt ezekkel az információkkal, nem hiába fogyasztott rendszeresen céklalevet.

Ez a rubinpiros zöldség akár a demenciát - köznapi nevén az elbutulást - is gyógyíthatja. A benne található nitrogén-monoxid ugyanis javítja a vér áramlását, ezáltal pedig segíti az agy működését. Magas folsavtartalma révén akár az Alzheimer-kór ellen is hatásos lehet. A cékla élénk színét egy bizonyos betacyanin nevű vegyületnek köszönheti, melyet rendkívül erős antioxidánsként tartanak számon. Egy amerikai kutatás például megállapította, hogy a prosztata- és mellrákkal küzdő betegeknek adagolt betacyanin 12,5%-kal lassította a tumorsejtek növekedését. Mindezen felül táplálkozás-szakértők is előszeretettel ajánlják a fogyasztását. Száz gramm cékla ugyanis fedezi a napi ajánlott rostfogyasztás 10%-át, a benne található betain pedig normalizálja a gyomorsav-szekréciót és támogatja a máj működését.

A cékla egyensúlyban tartja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. A népi gyógyászat szerint májtisztító, használata esetén azonban mindenképpen érdemes sárgarépa- vagy uborkalével fele-fele arányban keverve fogyasztani. A céklalé rendszeres fogyasztásával a túlzott alkoholfogyasztás egyes negatív hatásait is ellensúlyozni lehet. Fentiek ismeretében nyugodtan állíthatjuk, hogy a cékla egyike azoknak a zöldségeknek amelyeknek mindenképpen helyet kell találnunk étrendünkben.

A weboldalon bemutatott termékek elsősorban megelőzés, (Prevenció) céljából használatosak. Az összetevőkről leírt információk sok évszázados népi megfigyelésen, és sok évtizedes laboratóriumi kutatómunkán alapszik.A weboldalon található Információk nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben Forduljon szakorvoshoz betegség esetén!
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el